Kuchnia dla osób niepełnosprawnych

Kuchnia osoby niepełnosprawnej powinna być zaprojektowana tak, aby korzystanie z niej było łatwe i nie sprawiało trudności. Meble wykonywane na wymiar są idealnym rozwiązaniem, ponieważ możemy dostosować je do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Idealnym planem zabudowy kuchni dla osoby niepełnosprawnej jest kształt litery U lub L, w taki sposób, aby zachować jeden blat do pracy. Ważne jest pozostawienie wolnej przestrzeni manewrowej po okręgu, która wynosi 150cm.
Wysokość blatów roboczych powinna wynosić nie więcej niż 85 cm, niekiedy blaty mają 75-80 cm. Dobrze jest pozostawić blaty robocze bez szafek dolnych, oprócz podręcznych szuflad, co umożliwi osobie niepełnosprawnej wjechanie pod blat. W tych miejscach mile widziane są szafki na kółkach, które można postawić w dowolnym miejscu i które mogą służyć jako pomocny stolik.
W szafkach dolnych ważne jest, aby cokół miał 25cm wysokości i 25cm głębokości. Najwygodniejsze w użytkowaniu dla osoby niepełnosprawnej jest stosowanie szuflad oraz wysuwanych blatów, jeśli w kuchni jest mało przestrzeni roboczej. Dobrze sprawdzą się szafki typu cargo oraz w szafkach narożnych kosze wysuwane typu magic. Szafki górne zawiesza się 30 cm ponad blatem, a ich górna krawędź nie powinna przekraczać 140cm od podłogi. Zamykanie takiej szafki powinno być standardowe. Na uwagę zasługuje winda Pegasus Peka do szafki górnej, pozwalająca na opuszczenie całej zawartości szafki.
Sprzęt AGD powinien być łatwo dostępny. Dlatego lodówki powinny mieć do 140 cm wysokości, a piekarniki najlepiej kompaktowe, posiadające wiele funkcji (np. z mikrofalą). Piekarnik oraz zmywarka powinny być umieszczone na wysokości minimum 40 cm od podłogi, aby osoba korzystająca z nich nie musiała się schylać. Płyta grzewcza najlepiej sprawdzi się indukcyjna lub ceramiczna, aby móc swobodnie przesuwać garnki. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie podłużnej płyty z szeregowym układem pól grzejnych, co ułatwi dostęp do wszystkich pól jednocześnie. Pochłaniacz powinien być wyposażony w pilota. Baterię zlewozmywakową warto wybrać z wyciąganą wylewką.
Ponadto każdy projekt kuchni jest traktowany indywidualnie i powstanie w taki sposób, aby był ergonomiczny i odpowiedni dla użytkownika.