Remont kuchni

Przygotowanie kuchni do montażu mebli

Nadrzędna kategoria: Blog

Podstawowe wymiary i wskazówki, które możesz wykorzystać, kiedy już masz zamówione meble kuchenne, dysponujesz projektem i nadchodzi czas na przygotowanie pomieszczenia. Poniżej zamieszczone porady pozwolą na bezproblemowe przeprowadzenie remontu kuchni. Nie będziemy pisać o zabiegach stylistycznych, rodzajach podłóg czy sposobach wykończenia ścian, bo to niezwykle obszerny temat. Zaznaczymy jedynie jakich rozwiązań technicznych unikać i co należy zrobić, aby montaż mebli przebiegł bez komplikacji.

 

 

 

 


1. Standardowe wysokości szafek to 72cm, dolne stoją na nogach o wysokości od 10 - 15cm i dochodzi do nich blat o grubości od 28mm do nawet 60mm. Najczęściej stosowany poziom blatu kuchennego to 85,5cm od podłogi. Szafki górne wieszane są na wysokości 214cm. Pas międzyszafkowy wynosi około 56cm.

przygotowanie kuchni do montau 1 20160615 1951268789
2. Przy montażu płytek na ścianie, możesz sobie pozwolić na ich zajście za szafki, zarówno dolne, jaki i górne. 

przygotowanie kuchni do montau 2 20160615 1454583213
3. Nigdy nie montuj przyłączy do urządzeń bezpośrednio za nimi. Np. nie wolno umieszczać gniazda do podłączenia zmywarki bezpośrednio za nią. Dotyczy to wszystkich urządzeń AGD. Gniazda 230V powinny być umieszczone w szafce znajdującej się obok danego urządzenia.
4. Zadbaj, aby w pasie międzyszafkowym były gniazda robocze 230V, posłużą one np. do podłączenia tostera czy czajnika elektrycznego. Nie musisz tego robić, jeśli w planie są gniazda pod szafkowe.

przygotowanie kuchni do montau 3 20160615 1646736801
5. Przynajmniej jedno źródło prądu powinno znajdować się na wysokości powyżej 215cm. Tam zostanie podłączony okap oraz oświetlenie twojej kuchni.
6. Przyłącze wody powinno znajdować się w szafce pod zlewozmywakiem. Również tam najczęściej umieszczamy zawór z zimną wodą do zmywarki. 
7. Nie rób dodatkowego odpływu do zmywarki, jeśli stoi ona w pobliżu zlewozmywaka. Odpływ wody ze zmywarki podłącza się do syfonu zlewozmywakowego.
8. Bezpośrednio za zmywarką i innymi urządzeniami AGD, nie powinny znajdować się żadne rury!  Cała instalacja powinna być poprowadzona w ścianie. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy jest to wyraźnie zaznaczone że blaty w kuchni będą głębsze niż standardowe 60cm
9. Na koniec, dzień przed montażem zadbaj, żeby w kuchni nie pozostawały żadne przedmioty. Należy usunąć wszystkie stare meble i pozostałości po remoncie. Usprawni to pracę montażystom.

         Wszystkie przedstawione tutaj opisy, dotyczą kuchni standardowych. Jako że kuchnia jest indywidualnie dostosowywana do Twoich potrzeb, przedewszystkim kieruj się projektem. Jeśli w dokumentacji wyznaczone jest przyłącze, które nie jest zgodne z powyższym opisem, oznacza to, że jest to czymś uzasadnione