Kosz magic w kuchennej szafce narożnej

Nowoczesne wyposażenie kuchennych szafek narożnych

Nadrzędna kategoria: Blog

Szafki narożne w kuchni, koszmar czy wzór ergonomii? Zanim odpowiesz, zobacz jak można je zagospodarować. Szafki te uważane są za najbardziej problematyczne w całej zabudowie kuchennej. Są głębokie, duże, bardzo pojemne, ale bez odpowiedniego wyposażenia stają się składowiskiem rzadko używanych przedmiotów. Aby wykorzystać ich pełen potencjał prezentujemy różne systemy do szafek narożnych. 

szafki narozne 11 20160614 1098514861


Do szafek „ślepych”, czyli szafek narożnych z jednym frontem i zaślepionym bokiem najlepszym rozwiązaniem są systemy typu Le Mans. Łączy on w sobie wysoki stopień wykorzystania przestrzeni z innowacyjnym, a jednocześnie zaskakująco prostym sposobem wysuwania półek na zewnątrz. Każda z półek oddzielnie wysuwana daje optymalny wgląd i łatwy dostęp do zawartości. Półki możemy umieścić na dowolnej wysokości dzięki czemu dopasujemy je do przedmiotów które będą na nich przechowywane i to bez użycia narzędzi. System ten pracuje bardzo cicho i płynnie nawet przy maksymalnym obciążeniu, które wynosi aż 25 kg na jedną półkę! Dzięki matom antypoślizgowym w które wyposażone są półki produkty nie przesuwają się podczas wysuwania, a pełne dno pozwala nam na przechowywanie mniejszych przedmiotów.

szafki narozne 12 20160614 1129619559

Kolejnym wartym uwagi systemem są kosze Magic Standard, w którym front przymocowany jest do ramy i wyjeżdża wraz z przednimi koszami w trakcie otwierania szafki. W tym samym czasie tylne kosze przesuwają się w bok, co ułatwia korzystanie z tylnej, trudno dostępnej części szafki narożnej. System ten wyposażony jest w mechanizm pozwalający na ciche i łagodne zamknięcie szafki. Kosz Magic-Corner Standard jest dość wygodnym rozwiązaniem, lecz wydaje się mniej pojemny od Le Mansa, ze względu na to, że ma większą ilość półek co za tym idzie mniejszą powierzchnię użytkową. Cenowo oba systemy kształtują się podobnie, więc myślę, że lepiej zainwestować w system Le Mans. Jeśli chodzi o jakość to jeżeli zdecydujemy się na kosze dobrej firmy posłużą nam one na lata. Polecamy firmę Peka, która w ofercie ma systemy najwyższej jakości.

szafki narozne 1 20160614 1242901303

szafki narozne 2 20160614 1419382532

Następnym rozwiązaniem jest ulepszona wersja koszy Magic. Wersja Comfort różni się od wersji Standard tym, że tylne kosze przesuwają się na miejsce przednich. Innowacją jest możliwość wysunięcia tylnych koszy na zewnątrz na niezależnych prowadnicach z cichym domykiem. Sposób otwierania jest również inny – po otwarciu drzwiczek chwytamy za uchwyt ramy i płynnym ruchem wyciągamy przednie kosze odchylając je w bok do kąta prostego. Oczywiście w zależności od firmy systemy te mają swoje nazwy, ale działanie jest bardzo zbliżone.

szafki narozne 16 20160614 1964700174

Prostszym, tańszym i mniej popularnym rozwiązaniem są półki obrotowe nazywane ½ koła. W zależności od rodzaju, mocowane są do boku szafki lub na okrągłym drążku. Po otwarciu frontu chwytamy za kosz i wyciągamy go przed szafkę.

szafki narozne 5 20160614 1477279267
Do szafek narożnych skośnych, czyli takich z jednym frontem, który umiejscowiony jest pod kątem 45 stopni do reszty frontów kuchennych najczęściej stosuje się półkę obrotową. W skład takiego zestawu wchodzą dwie półki, których wysokość możemy regulować. Coraz rzadziej projektuje się tego typu szafki narożne. Lepszym rozwiązaniem jest szafka narożna prosta. Nie burzy nam estetyki całej kuchni.

szafki narozne 8 20160614 1770070288

szafki narozne 7 20160614 1584887934
Wyposażenie szafek narożnych z dwoma frontami
Do szafek narożnych z dwoma niezależnymi frontami rozróżniamy dwa systemy. Do szafek z frontami na zawiasach możemy użyć różnego rodzaju obrotnic różnych firm. Drugi system to nowoczesny, technicznie zaawansowany mechanizm, w którym front składa się do środka i obraca wraz z półkami.

szafki narozne 6 20160614 1666021989
Podsumowując – rozwiązania te przynoszą nam wiele korzyści. Dzięki nim wykorzystujemy w pełni każdy zakamarek w naszej kuchni, nawet ten z pozoru tak ciężki do zagospodarowania. Łatwiej jest utrzymać porządek, nie robi nam się w szafce narożnej składowisko rzadko używanych przedmiotów jak i również możemy cieszyć się funkcjonalną kuchnią przez lata. Pomimo, że każdy system podnosi cenę kuchni, warto zdecydować się na jego zakup. Przy wyborze należy kierować się jakością jak i tym, który system jest dla nas wygodniejszy, ponieważ jest to zakup na lata.
W kolejnym artykule opowiemy jakie inne systemy do szafek kuchennych są dostępne na rynku i na które szczególnie zwrócić uwagę.